معرفی پرینتر های HP

آشنایی با پرینتر های اچ پی

پرینترها از جمله پرکاربردترین دستگاه در هر سازمان و اداره ای می باشند. افزایش تنوع چاپگرها سبب شده تا بسیاری از افراد حتی عکاس های حرفه ای نیز برای  چاپ و تکثیر تصاویر به این وسیله روی بیاورند. این تنوع گسترده سبب شده است که خرید پرینتر بیش از پیش نیاز به تحقیق و آشنایی با مدل های مختلف داشته باشد.

یکی از برندهایی که امروزه سهم زیادی از بازار را از آن خود کرده است پرینتر اچ پی است. این پرینترها در قیمت های مختلف و کاربردهای گوناگون در بازار موجود هستند.

امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید به طور مختصر با انواع پرینترهای اچ پی آشنا شده و آن ها را از لحاظ هزینه، کاربرد، مزایا، راندمان، کیفیت چاپ و سرعت چاپ مقایسه کرده و در صورت تمایل مناسبترین آن را برای انتخاب کنید.

بررسی انواع پرینتر های اچ پی

امروزه تکنولوژِی های مختلفی جهت چاپ تصاویر بر روی کاغذ بکار گرفته می شود. در واقع این تکنولوژی بکار گرفته شده است که در نهایت تعیین کننده ی کیفیت چاپ، عمر دستگاه پرینتر، عمر کارتریج، تعداد صفحات چاپی و…  می باشد. نام گذاری پرینترهای اچ پی و دسته بندی آن ها نیز به تکنولوژی چاپ آن مربوط می شود. در این دسته بندی پرینترهای اچ پی به پنج گروه جوهر افشان، لیزری، سوزنی، حرارتی و سه بعدی تقسیم بندی می شوند.

HP_LaserJet_Pro_M15w_Printerپرینتر لیزری اچ پی:

این پرینتر ها خود به دو نوع رنگی و سیاه و سفید تقسیم بند می شوند. زمانی که شما از پرینترهای لیزری برای چاپ تصاویر استفاده نمایید در صورت تمام شدن تونر دستگاه، باید اقدام به خرید کارتریج تونر یا همان کاتریج مخصوص پرینترهای لیزری نمایید.
پرینترهای لیزری به لطف توان الکتریسیته ساکن کار می کنند. بله ، همان الکتریسیته ساکن است که اگر در جورابهای روی فرش قدم بزنید می تواند جرقه ایجاد کند.
در این پرینترها نحوه ی چاپ کاغذ بدین صورت است که پس از فرستاده شدن سیگنال به دستگاه، تصویر مورد نظر شما توسط لامپ درون دستگاه بر روی درام ارسال شود. این اشعه ی لیرزی باعث ایجاد بار الکتریکی می گردد و این بار الکتریکی تونر، پودری را که از کاتریج خارج می شود  به خود جذب می کند و سپس مستقیما بر روی کاغذ چاپ می کند. تونر های پودری از ترکیبات پلیمری ساخته شده اند که در حرارت بالا به کاغذ می چسبند.

این نوع چاپگرها در چاپ خطوط کوچک از برتری بالایی برخوردار هستند. اگر کارهای چاپی شما اکثراً متنی هستند که گرافیک زیادی نیاز ندارند ، ممکن است چاپگر لیزری را ترجیح دهید. معروفترین مدل های پرینتر اچ پی لیزری شامل موارد زیر می باشد.

HP LaserJet Enterprise Flow MFP 
اگر به دنبال پرینتری با قابلیت و سرعت بالای چاپ هستید این پرینتر می تواند حداکثر 75 صفحه در دقیقه را به چاپ برساند. قیمت کاتریج در پرینترهای لیزری کمتر می باشد از این رو قیمت تمام شده ی چاپ نیز برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود.
HP LaserJet Pro M102w 
این پرینتر لیزری نسبت به مدل قبل از سرعت کمتر 23 صفحه در دقیقه برخودار است.

تفاوت پرینتر های چندکاره و تک کاره

سوال بعدی که در زمان خرید پرینتر باید از خود بپرسید این است که علاوه بر پرینت نیاز به کپی یا اسکن از برگه را دارید یا خیر؟ به عنوان مثال برخی از چاپگرها علاوه بر چاپ می توانند اسکن، کپی و فکس کنند. از جمله پرینتر هایی که برای این منظور طراحی شده اند می توان به HP LaserJet Pro MFP M130fn اشاره کرد.

پرینتر های لیزری برای کاربردهای زیر بهترین هستند:

  • چاپ کاتالوگ و متن و نوشته های رنگی
  • ادارات و سازمان ها بزرگ

3755hp

پرینترهای جوهر افشان اچ پی

از جمله مهمترین تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری اچ پی کاتریج آن است. دراین پرینتر ها به جای کاتریج های تونری از کارتریج های جوهری استفاده می کنند. کاربران این دستگاه معمولا افراد در منزل، عکاسان دیجیتال و افراد در دفاتر طراحی و گرافیک می باشند. زمانی که سیگنال های مربوطه به دستگاه پرینتر ارسال شود جوهر از کارتریج خارج شده  و از طریق هد دستگاه، تصویر به صورت خط به خط چاپ می گردد. البته تکنولوژِی بکار رفته در دستگاه های جدید سبب حذف این مکانسیم چاپ و بهبود آن جهت افزایش سرعت چاپ و کاهش اصطلاک دستگاه گردیده است. این پرینت ها  کیفیت و سرعت کمتری نسبت به پرینت های لیزری دارند. این پرینتر ها به مدل های زیر تقسیم بندی می شوند:

1- پرینتر تک کاره جوهر افشان رنگی

2- پرینتر سه کاره و یا چهار کاره ی جوهر افشان رنگی

این پرینتر ها قادر به چاپ عکس با کیفیت بالا و همچنین متون  سیاه و سفید و رنگی هستند. چاپگرهای جوهر افشان بهترین نوع چاپگر برای ترکیب رنگهای یکپارچه در عکسها به حساب می آیند و آنها را به گزینه ای عالی برای مشاغل گرافیکی مبدل کرده است. از معروف ترین مدل های پرینتر جوهرافشان اچ پی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 HP DeskJet 3755 All-in-One Printer
پرینترهای دسکجت یکی از پرکاربردترین پرینترهای خانگی می باشند که از تکنولوژی جوهر افشان در آن استفاده شده است. آنها همچنین می توانند از قابلیت چاپ عکس، اسکن و کپی نیز برخوردار باشند. این پرینتر همچنین در ادارات نیز کابرد خواهد داشت. ابعاد این پرینترها کوچک می باشد اما راندمان آن در مقایسه با سایر پرینترها کمتر است. این پرینتر ها به صورت چند کاره نیز در بازار موجود می باشند. از مهمترین ویژگی های این پرینتر ها این است که هد دستگاه بر روی کارتریج آن تعبیه شده است. از این رو شما نیاز ی به تعویض هد نخواهید داشت زیرا با هر بار عوض کردن کاتریج هد دستگاه نیز عوض خواهد شد. یکی از دلایل کیفیت کم چاپ کاهش عمر هد دستگاه می باشد. اما چون با هر بار تعویض کارتریج، هد دستگاه نو می شود، کیفیت بالای صفحات چاپی را در پرینتر دسکجت اچ پی شاهد خواهید بود.

HP OfficeJet Pro 8740 All-in-One
اگر در دفتر کار شما سرعت بالای پرینت پراهمیت است این پرینتر ها قابلیت پرینت حداکثر 24 صفحه در دقیقه برای پرینتر سیاه و سفید و 20 صفحه در دقیقه برای پرینتر رنگی را شامل می شوند و می توانند برای شما ایده آل باشند. کارتریج های جوهری این پرینتر ها نسبت به کارتریج های تونری ارزانتر می باشند. این پرینترها از قابلت وایرلس نیز برخودار می باشند.

HP PAGEWIDE PRO PRINTER
این پرینتر دارای یک چاپگر است که همانطور که از نامش پیداست، می تواند تمام عرض کاغد را در فرآیند چاپ پوشش دهد. این سری از پرینترها از مزایای بالایی برخودار هستند که مهمترین آن ها ارسال فایل به پرینتر از طرق موبایل و بصورت بی سیم، سرعت بالای پرینت، قابلیت چاپ دو طرفه و همچنین صفحه نمایشگر لمسی می باشد.

HP ENVY PRINTER
یکی از بهترین مدل های پرینتر خانگی ان وی پرینتر می باشد. از قابلیت های این پرینتر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان چاپ تصویر به صورت لب به لب
  • درخشندگی و لطافت بیشتر در پرینت های رنگی
  • قابلت چاپ دو طرفه ی کاغذ
  • هزینه ی پایین کارتریج

چاپگرهای جوهر افشان برای کاربردهای زیر بهترین هستند:

  • چاپ گرافیکی-سنگین
  • چاپ عکس و پرتره و چهره
  • مشاغل کوچک و متوسط
  • استفاده در منزل

پرینتر سوزنی اچ پی HP

یکی از اصلی ترین معایب این پرینترها سرعت پایین در فرآیند چاپ و صدای زیاد آن می باشد. هد پرینتر در این دستگاه از سوزن هایی تشکیل شده است که با پرتاب آن به سمت کاغذ فرآیند چاپ انجام می گیرد. چاپ کاغذ در این پرینترها نیز مانند مدل های قدیمی پرینتر جوهر افشان به صورت خط به خط می باشد.

پرینترهای حرارتی HP

یکی از کوچکترین و در عین حال پرکاربردترین پرینتر ها، پرینترهای حرارتی اچ پی می باشند. کاربرد این پرینترها در فروشگاه ها و عابربانک ها جهت چاپ رسید می باشد. کاغذهای حساس حرارتی پس از آنکه از طریق هد پرینتر تحت حرارت قرار گرفتند تصویر مربوطه را چاپ می کنند. ازا ین رو این پرینتر ها تنها نیاز به کاغذ داشته و جوهر در آنها کاربرد ندارد.

پرینترهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی از جمله جدیدترین و پیچیده ترین نسل پرینتر ها می باشند که با کمک آن ها می توان اشیا را با  حداکثر دقت چاپ نمود. یکی از پلیمرهای رایجی که در این پرینترها از آن استفاده می شود اکریلونیتریل بوتادی ان استارین است. پس از ارسال سیگنال از دستگاه این پلیمر که پس از حرارت دیدن مذاب شده است پس از خروج از نازل با حرکت در جهات مختلف الگوی مورد نظر را به شکل سه بعدی خلق می کند.

domanmarket
ارسال دیدگاه